
Husein Perenda, uposlenik Gradske uprave Novi Travnik, uputio je otvoreno pismo gradonačelniku Stjepanu Duji, u kojem traži hitno povećanje osnovice plate. U pismu se navodi da je trenutna ekonomska situacija uposlenika postala neodrživa uslijed rasta troškova života i inflacije.
“Najniža osnovica u Federaciji BiH”
Perenda u pismu tvrdi da je početna osnovica plate u Novom Travniku najniža u čitavoj Federaciji BiH. Kao poređenje, navodi da čak i općina Dobretići ima veću osnovicu, što ocjenjuje kao ponižavajuće za radnike gradske uprave.
“Ne tražim da nam osnovica bude najveća, niti da možemo štedjeti za apartmane na moru, nego da možemo dostojanstveno živjeti i svojoj djeci barem ponekad priuštiti slatkiš ili igračku”, stoji u pismu koje je dostavljeno i na oglasnu ploču.

Kritika trošenja budžetskog novca
Uposlenik direktno osporava potencijalna obrazloženja da u budžetu nema sredstava za plate. On ističe da se novac očigledno pronalazi za:
- Osnivanje novih javnih ustanova.
- Plaćanje novih direktora i uposlenika.
- Angažovanje brojnih savjetnika.
- Plaćanje nadzornih tijela i supervizora.
Politička previranja preko leđa radnika
U pismu se navodi da se Sindikat uposlenika već obraćao sa sličnim zahtjevima, ali bez uspjeha, jer se, kako autor tvrdi, “politička previranja lome preko leđa uposlenika”. Perenda ističe da su neki namještenici skoro izjednačeni sa nekvalifikovanim (NK) radnicima, dok se pojedincima pogodovalo visokim koeficijentima.
Na kraju pisma, Perenda naglašava da se ne plaši eventualnih “recipročnih mjera” ili razgovora na koje bi mogao biti pozvan zbog javnog istupanja, te izražava nadu da će gradonačelnik pozitivno riješiti ovaj zahtjev.