
U Novom Travniku je danas, 21. juna 2026. godine, dostojanstveno obilježena 33. godišnjica stradanja Bošnjaka iz sela Lazine i Rankovići. Ovaj tužan datum podsjeća na juni 1993. godine, kada su pripadnici HVO-a izvršili napad na ova naselja, protjerali cjelokupno stanovništvo, zapalili selo i na svirep način ubili petnaest osoba.
Pohod sjećanja i vjerski program
Obilježavanje godišnjice započelo je učenjem Jasina na mezarju u Gornjoj Trenici, nakon čega se kolona učesnika, uz kratko zaustavljanje u Čakićima, uputila ratnim putem prema selu Lazine. U selu, gdje su učesnike dočekali brojni mještani, upriličen je prigodan program pod vodstvom Lejle Omeragić i Semira Krnjića.
Delegacije su položile cvijeće na spomen-obilježje, dok su vjerski program, koji je uključivao učenje Jasina pred duše šehida, obraćanje Velid ef. te predavanje glavnog imama Salih ef. Zukića, upotpunili učenje ilahija Hamdije Hrustanovića i Aide Omeragić. Nakon vjerskog dijela programa, klanjan je podne-namaz.


Zahvala organizatorima i poruka mira
Ovaj značajan događaj organizovalo je Udruženje povratnika sela Rankovići Lazine „Juni93“, dok je u pohodu učestvovalo oko 200 osoba. Organizatori su iskazali zahvalnost svim učesnicima i onima koji su doprinijeli dostojanstvenom održavanju manifestacije.
– Ponosni smo na naše šehide, naše branioce, naše majke i očeve, jer su oni zaslužni za našu domovinu, našu slobodu i naš mir. Naša je obaveza da čuvamo sjećanje na njih, da ih spominjemo i da uzimamo pouke iz njihove žrtve – poručeno je ovom prilikom, uz isticanje trajnog zavjeta da će se istina o stradanju čuvati sve do susreta s Gospodarom svjetova.