
Za utorak, 10. februara 2026. godine, sazvana je sjednica Kolegija Gradskog vijeća Novi Travnik koja će utvrditi dnevni red za predstojeću 11. redovnu sjednicu. Iako su na stolu brojne važne teme, u fokusu javnosti je jedna od najosjetljivijih tačaka – poskupljenje odvoza komunalnog otpada.
Građani na selu odahnuli, ali borba se nastavlja
Čini se da je pritisak i glasno nezadovoljstvo mještana novotravničkih sela urodilo plodom. Naime, računi za mjesec januar isporučeni su po starim cijenama iz prošle godine, što je jasna pobjeda zajedničkog nastupa građana protiv najavljenog poskupljenja. Ipak, ovo je tek dobijena bitka, a ne rat.
Vijećnici pred ispitom: Čiji interes štite?
Na predstojećoj sjednici, vijećnici će pred sobom imati Prijedlog izmjena cjenovnika komunalnih usluga JKP „Vilenica čistoća“. Ovo je trenutak istine za svakog vijećnika – hoće li konačno stati na stranu onih koji su ih birali ili će aminovati namete koji direktno udaraju na budžet najranjivijih?
Poseban apsurd i dalje ostaje obračun smeća za privrednike. Nedopustivo je da poslodavci plaćaju odvoz otpada po kvadratnom metru prostora, što nekim firmama stvara troškove od nekoliko stotina, pa i hiljada maraka mjesečno, bez obzira na stvarnu količinu otpada.
Socijalno ugroženi i samci zaboravljeni?
Upozoravamo da su i dalje na udaru socijalno ugrožene kategorije i samci koji žive u kućama. Njima se nameću cijene koje ne odgovaraju njihovim primanjima niti količini smeća koju proizvedu.
„Vrijeme je da Gradsko vijeće uradi nešto konkretno u korist naroda, a ne samo u korist javnih preduzeća“, poručuju nezadovoljni građani koji budno prate svaki potez lokalnih vlasti.