
Danas je više srednjih škola na području Srednjobosanskog kantona bilo meta sramotnih lažnih dojava o postavljenim bombama, što je izazvalo uznemirenost među učenicima, nastavnicima i roditeljima. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova SBK potvrđeno je da su prijetnje stigle putem e-mailova, a policija je odmah poduzela sve sigurnosne mjere.
Hronologija panike: Od Donjeg Vakufa do Busovače
Prva prijava stigla je jutros rano, u 07:25 sati u Donjem Vakufu, gdje je meta bila Srednja tehnička škola. Nedugo zatim, u 08:07 sati, direktor Mješovite srednje škole Travnik prijavio je policiji da je na adresu škole stigla poruka o postavljenoj eksplozivnoj napravi.
Policijski službenici su odmah evakuisali učenike i zaposlenike MSŠ Travnik, a nakon detaljnog kontradiverzionog (KDZ) pregleda, ustanovljeno je da se, srećom, radilo o lažnoj dojavi.
Serija dojava nastavila se tokom cijelog jutra:
- 08:40 sati – Bugojno: Evakuisane tri škole (Srednja tehnička, Srednja stručna i Gimnazija).
- 09:20 sati – Busovača: Prijava u tamošnjoj srednjoj školi.
- 09:25 sati – Vitez: Direktor Srednje škole Vitez prijavio identičnu prijetnju.
Policija i FUP tragaju za počiniocima
Iz MUP-a SBK navode da su KDZ pregledi završeni u većini škola i da stvarne opasnosti nije bilo. Ipak, ovakvi slučajevi nanose veliku štetu nastavnom procesu i bespotrebno troše resurse sigurnosnih agencija.
Na rasvjetljavanju ovih krivičnih djela intenzivno rade pripadnici MUP-a SBK, Kantonalno tužilaštvo, te Federalna uprava policije (FUP). Cilj je što hitnije locirati IP adrese sa kojih su e-mailovi poslani i strogo sankcionisati odgovorne osobe.
Podsjećamo, lažna dojava o bombi nije “šala” već ozbiljno krivično djelo koje za sobom povlači visoke novčane kazne, pa čak i zatvorsku kaznu.