
U prepunoj Velikoj sali Centra za kulturu u Travniku, sinoć je u organizaciji Kantonalnog odbora SDA Srednjobosanskog kantona održana javna tribina pod nazivom „Odgovor“. Centralna figura skupa bio je predsjednik SDA Bakir Izetbegović, koji je pred brojnim simpatizerima iznio oštre stavove o aktuelnoj političkoj situaciji, sa posebnim akcentom na prava Bošnjaka i neuspjehe trenutne vlasti.
Odgovor na pokušaje marginalizacije
Izetbegović je podsjetio na 35 godina borbe SDA za državu, naglasivši da su najvažniji odgovori dati u najtežim vremenima. Danas se, prema njegovim riječima, vodi borba za ustavna prava koja su pod udarom.
„Ako Bošnjaci čine 50 posto stanovništva, nećemo pristati na 30 posto pozicija. Tražimo ono što nam Ustav garantuje“, poručio je Izetbegović, izazvavši gromoglasan aplauz prisutnih. On je istakao da SDA neće dozvoliti da bošnjački faktor bude sveden na manjinu u vlastitoj zemlji.

„BiH ne može priuštiti još jedan ovakav mandat Trojke“
Kritikujući aktuelnu vlast, Izetbegović je naveo da politika Trojke donosi „poniženje i neizvjesnost“. Kao glavne krivce za zastoj na euroatlantskom putu, ekonomski pad i gašenje industrijskih kapaciteta, naveo je upravo trenutne vladajuće strukture.
„BiH ne može sebi priuštiti još jedan ovakav mandat. Ukoliko se ovaj politički kurs nastavi, prijeti nam ozbiljna društvena i ekonomska kriza“, upozorio je, dodajući da su obećanja o meritokratiji i borbi protiv korupcije zamijenjena aferama poput Sky aplikacije i netransparentnim projektima.

Snaga za nove izazove
Tribina u Travniku poslužila je i kao platforma za mobilizaciju članstva pred nadolazeće izazove. Izetbegović je zaključio da SDA vidi kao jedini ozbiljan politički faktor koji može dati adekvatan odgovor na lobističke udare Milorada Dodika i nesnalaženje Trojke.
„Pred nama su teška vremena, ali vjerujem da imamo snagu i ljude. Uz podršku naroda, ponovo ćemo podići čela i pobijediti“, kazao je na kraju svog obraćanja u Travniku.